Tarcica Jesion

http://tarcicekoszalin.pl/wp-content/uploads/2018/09/jesion-450x580.jpg
JESION - Fraxinus exelsior
 

Charakterystyka

Szybkorosnące, zrzucające liście, średniej wielkości drzewo, wysokości 25-35 m i średnicy do ok. 100 cm. Dożywa mniej więcej 300 lat, przy czym w wieku ok. 100 lat następuje zahamowanie przyrostu na wysokość. Pień drzew rosnących szczególnie w zwarciu leśnym jest dobrze wyrośnięty, długi, prosty,do wysokości ok. 20 m wolny od gałęzi. W stanie wolnorosnącym drzewo wykazuje skłonności do rozwidleń. Kora do wieku ok. 50 lat gładka i zielonkawo-szara, później brunatna, niemal czarna, spękana. Udział kory - ok. 13,9% objętości pnia z korą, gęstość ok. 457 kg/m3. Biel i twardziel trudne do odróżnienia. Biel szeroki i niemal biały. Twardziel żółtawa do czerwono-białej, później jasnobrązowa; na skutek zróżnicowanych stref zabarwienia często nieregularnie pręgowana lub "kłębiasto-chmurzasta", a także zbliżona do barwy drewna oliwki. Drewno późne ciemniejsze od drewna wczesnego. Drewno jesionu jest drewnem nieregularnie wybarwionym, o rysunku słoistym, pręgowanymi bardzo dekoracyjnym.

Obróbka mechaniczna: ręczna i narzędziowa - łatwa; drewno o wyższych gęstościach wykazuje przy struganiu skłonności do wyrwań krawędziowych; skrawanie płaskie i obwodowe - dobre.

Suszenie: zaleca się suszenie metodą techniczną; przebiega szybko i bez specjalnych skłonności do pękania; przy suszeniu sztucznym zalecane są umiarkowane temperatury suszenia, aby proces nie przebiegał zbyt szybko; drewno kurczy się miernie przy suszeniu na wolnym powietrzu, jednak przy suszeniu sztucznym - nieco więcej.

Sklejanie: dobre.

Obróbka powierzchni: dobra; drewno źle się bejcuje, jednak można je bez trudu pokrywać lakierami.

Trwałość: niewielka, zwłaszcza na wolnym powietrzu; drewno nieodporne na warunki atmosferyczne.

Zastosowanie: drewno nadaje się na okleiny skrawane płasko i obwodowo; do produkcji mebli, okładzin, parkietu; drewno konstrukcyjne średnich wymagań szczególnie do zabudowy wnętrz; specjalne drewno do wyrobu sprzętu sportowego, szczebli, słupów, ramiaków, beczek; przy budowie łodzi, maszyn, pojazdów, wagonów i samolotów; nadaje się do obróbki toczeniem i do snycerki.

- DREWNO SUSZONE W SUSZARNIACH STEROWANYCH KOMPUTEROWO

- PRZECHOWYWANIE DREWNA W OGRZEWANEJ HALI

- OFERUJEMY DOGODNE GODZINY ODBIORU TARCICY MIĘDZY 8.00 - 16.00

- ZAPEWNIAMY WILGOTNOŚĆ DREWNA 8%-10%

- SEZONOWANIE TARCICY DĘBOWEJ PRZED SUSZENIEM

http://tarcicekoszalin.pl/wp-content/uploads/2018/09/jesionpod-450x300.jpg
http://tarcicekoszalin.pl/wp-content/uploads/2018/09/podjed-450x300.jpg